LISA ZMIAN PRUSASLICER

Wersja 2.7.4

5. 4. 2024

To jest małe wydanie poprawkowe:

  • Modele z plików 3MF wygenerowanych przez BambuStudio zachowują teraz malowanie wielomateriałowe po wczytaniu.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego pobieranie plików z Printables nie działało po włączeniu w Preferencjach.

Wersja 2.7.3

28. 3. 2024

Jest to stabilne wydanie, wprowadzające drobne usprawnienia i kilka poprawek błędów.

Ulepszenia druku wielomateriałowego

Wdrożyliśmy zmiany w ustawieniach objętości druku i nowe procedury formowania końcówek filamentu używane przez MMU3 na MK4.

Wygładzanie w trybie wazy

Podczas korzystania z trybu wazy, ścieżki narzędzia są generowane w zwykły sposób, a powstałe ekstruzje są następnie wytłaczane przy stopniowym podnoszeniu osi Z. Takie podejście prowadziło do artefaktów przypominających szwy na wydruku w miejscach, w których normalnie znajdowałyby się przejścia między warstwami. Ponadto ostatnia warstwa kończyła się gwałtownie, tworząc ostrą “krawędź” w miejscu zakończenia profilu.

Oba te problemy zostały rozwiązane przez @andrewboktor’a poprzez interpolację między sąsiednimi warstwami i stopniowe zmniejszanie przepływu na samym końcu wydruku. Ulepszenie to zostało niedawno wprowadzone do OrcaSlicera, a my otrzymaliśmy pull request z portem do PrusaSlicera. Po przeanalizowaniu funkcji, zdecydowaliśmy się ją połączyć, ponieważ jest dobrze napisana, dobrze działa i jest bardzo przydatna.

Podziękowania dla @andrewboktor za czas i wysiłek włożony w wydanie, a także dla @vovodroid i @tg73 za dostarczenie pull requesta z portem z OrcaSlicer

Obsługa plików 3MF wygenerowanych przez BambuStudio

PrusaSlicer może teraz otwierać pliki 3MF wygenerowane przez BambuStudio i wczytywać z nich geometrię. (#10718, PR #10808, dzięki @cmguo). Należy pamiętać, że BambuStudio pozwala również na zapisanie wersji 3MF zawierającej tylko G-code, który nie jest obsługiwany przez PrusaSlicera i próba wczytania takiego 3MF’a nie powiedzie się.

Metadane z wielokątem granicznym każdego obiektu

Metadane w binarnym G-code mają nowy element o nazwie objects_info, który wymienia wszystkie obiekty znajdujące się na stole i ich wielokąty graniczne. Te same informacje zostały dodane do komentarzy na końcu G-code ASCII. Jest to przydatne do zdalnego kontrolowania funkcji “Cancel Object” przez Prusa Connect.

WERSJA 2.7.2

29. 2. 2024

Jest to stabilne wydanie, wprowadzające drobne usprawnienia i kilka poprawek błędów.

Ulepszone malowanie multi-material

Zaimplementowaliśmy kilka mechanizmów wykrywania nieprawidłowego diagramu Woronoja, a poprzez manipulowanie danymi wejściowymi mogliśmy zapewnić, że diagram Woronoja będzie poprawny. Ponownie zaimplementowaliśmy również znaczną część malowania wielomateriałowego od podstaw, co wraz z powyższymi zmianami powinno rozwiązać wszystkie problemy z rozlanymi warstwami dla segmentacji wielomateriałowej.

Zmiana koloru (M600) – poprawka od naszej społeczności

Wcześniej PrusaSlicer umieszczał zmianę koloru (M600) zaraz po zakończeniu poprzedniej warstwy. Domyślna implementacja zmiany koloru w prawie wszystkich firmware zwraca dyszę do dokładnie tej samej pozycji, co przed rozpoczęciem zmiany koloru. W wyniku tego zachowania, niewielka kropla filamentu z nowo załadowanym kolorem przyklejała się do wydruku.

Nasza społeczność, w szczególności @Nohus, wymyśliła rozwiązanie polegające na umieszczeniu zmiany koloru po przejściu do następnej warstwy i pozycji, co okazało się znacznie łatwiejszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem niż zmiana implementacji M600 po stronie firmware. Dziękujemy Nohusowi za implementację i wszystkim, którzy uczestniczyli w testowaniu jego poprawki.

Ruch jałowy po rampie: płynniej i więcej

Zastąpiliśmy spiralne zmiany warstw wprowadzone w wersji 2.7.1 bardziej wyrafinowanym profilem ruchu po rampie. Podczas gdy spiralne zmiany warstw pomagały ograniczyć efekt nitkowania, czasami powodowały powstawanie kolorowych plam i artefaktów. Dzięki nowemu i udoskonalonemu profilowi rampingu nitki są nadal ograniczane bez wad ruchów spiralnych.

Nadpisania SLA

Dla druku SLA wprowadziliśmy nadpisania materiałów. Ta nowa funkcja, odzwierciedlająca elastyczność cięcia FDM, pozwala na nadpisanie wybranych opcji konfiguracji z ustawień drukowania lub drukarki w ustawieniach materiału. W ustawieniach materiału dostępna jest nowa strona parametrów, która umożliwia sprawdzenie tych, które zostaną zastąpione i ponowne zdefiniowanie ich wartości.

Pożegnanie z Pearl

PrusaSlicer wywodzi się z projektu Slic3r, który pierwotnie został napisany w języku Pearl. Przez lata przepisaliśmy prawie cały kod. Najpierw rdzeń cięcia, a następnie interfejs użytkownika. Teraz przepisaliśmy wszystkie pozostałe testy jednostkowe nadal zależne od Perla do C++. Żegnaj, Pearl. Nie będziemy za Tobą tęsknić.

2.7.1

14. 12. 2023

Jest to stabilne wydanie, wprowadzające drobne usprawnienia i kilka poprawek błędów.

Ustawienia binarnego G-code

Opcja “Eksportuj jako binarny G-code” została usunięta z sekcji “Ustawienia druku”. Zamiast tego w Ustawieniach drukarki pojawiła się nowa opcja o nazwie “Obsługa binarnego G-code”, którą można ustawić na poziomie drukarki. Dostępny jest również nowy przełącznik globalny w sekcji Konfiguracja -> Preferencje -> Inne, który kontroluje, czy binarny G-code będzie generowany dla drukarek, które go obsługują. Teraz znacznie łatwiej jest włączyć lub wyłączyć tę funkcję bez dokonywania jakichkolwiek zmian w profilach.

Waga wieży czyszczącej

Waga wieży czyszczącej została dodana do metadanych G-code, dzięki czemu można ją łatwo wyświetlić w statystykach drukowania na wyświetlaczu drukarki.

Poprawki błędów w stosunku do wersji 2.7.0

Naprawiono błąd, który powodował, że gdy włączone było podnoszenie po rampie, czasami brakowało obrysu na warstwie, na której rozpoczyna się spirala.
Poprawiono awarię podczas wybierania wytłoczonego tekstu, gdy otwarte jest narzędzie SVG.
Poprawiono przypadek, w którym spiralne zmiany warstw mogły powodować ruchy poza obszarem roboczym.
Poprawiono przypadek, w którym spiralne zmiany warstw były włączone, nawet jeśli nie było retrakcji przy zmianie warstwy.

Wersja 2.7

8. 12. 2023

Narzędzie do wytłaczania SVG

Oprócz narzędzia do wytłaczania tekstu, zaprezentowanego po raz pierwszy w PrusaSlicerze 2.6.0, możliwe jest teraz wytłaczanie (wyciąganie) grafik SVG do brył 3D. Funkcja ta jest dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i umożliwia podobne opcje projekcji i manipulacji jak narzędzie tekstowe. Możesz teraz po prostu przeciągnąć i upuścić logo SVG, tytuł, a nawet kod QR i połączyć je z istniejącym modelem 3D.

Nowy format binarny G-code

Pliki G-code są łatwe do odczytania i interpretacji, ale ich wadą jest to, że dane nie są zapisywane wydajnie, a rozmiar pliku jest często bardzo duży. Kompresja pliku jest problematyczna, ponieważ drukarki zwykle działają na sprzęcie z dość ograniczonymi zasobami i mogą nie mieć wystarczającej ilości pamięci i/lub mocy procesora, aby go zdekompresować. Członkowie społeczności zaproponowali kilka rozwiązań tego problemu, takich jak kodowanie MeatPack (wykorzystujące fakt, że zestaw znaków typowego kodu G jest bardzo ograniczony) lub algorytm kompresji heatshrink (zaprojektowany tak, aby mieć bardzo małe wymagania pamięciowe).

Proponujemy nowy standard dla binarnego formatu G-code do kodowania i kompresji plików ASCII G-code (zobacz specyfikację). Format jest elastyczny, a kodowanie i kompresja poszczególnych bloków jest zmienna. Udostępniamy również bibliotekę libbgcode, która zawiera procedury do konwersji G-code ASCII na binarny i odwrotnie. Biblioteka jest napisana w C++, a repozytorium zawiera wiązania dla Pythona.

Jeśli chodzi o porównanie rozmiarów G-code ASCII i binarnego, wynik zależy od zawartości pliku. Nasze testy pokazują, że użycie binarnego G-code zmniejsza rozmiar średnio o około 70%. Zastosowanie funkcji Arc Fitting w tym samym czasie może jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar. Poniższy wykres przedstawia porównanie dla 10 losowo wybranych projektów 3MF:

Obsługa nowego formatu pliku .bgcode została zaimplementowana w PrusaSlicerze, włączając w to jego eksport, wczytywanie konfiguracji, podgląd G-code czy skojarzenia plików. Eksport binarnego G-code można włączyć w sekcji Ustawienia druku -gt; Opcje wyjściowe -> Obsługa binarnego G-code. Opcja konwersji G-code ASCII na binarny (lub odwrotnie) została dodana do menu Plik.

Aby wydrukować binarny G-code, musi on być obsługiwany przez firmware drukarki. W przypadku drukarek Original Prusa MINI+, MK4 i XL jest on obsługiwany od wersji 5.1.0-alpha2. Konieczne jest zaktualizowanie firmware drukarki przed użyciem binarnego formatu G-code.

Chcielibyśmy podziękować Scottowi Vokesowi (@atomicobject) za jego pracę nad algorytmem heatshrink i
Scottowi Mudge’owi (@scottmudge) za rozwój i utrzymanie MeatPack’a.

Więcej ulepszeń

  • Edytor własnego G-code
  • Funkcja Anuluj obiekt
  • Ulepszony interfejs użytkownika
  • Wygeneruj dane uwierzytelniające Wi-Fi dla swojej drukarki 3D MK4 / MK3.9 / XL / MINI, aby ułatwić połączenie sieciowe
  • Serwer druku PrusaConnect jest już dostępny dla drukarki Original Prusa MINI+.

Wersja 2.6.1

6. 9. 2023

Ulepszone narzędzie do rozmieszczania modeli

Narzędzie “Rozmieść” zostało znacznie ulepszone i jest teraz w stanie umieszczać obiekty wewnątrz obszarów otoczonych przez powłokę innego obiektu.

Obecnie dostępne są trzy różne poziomy obsługi geometrii, które można wybrać za pomocą listy rozwijanej w oknie dialogowym narzędzia “Rozmieść”:

  • Szybkie – zasadniczo stare zachowanie uwzględniające tylko wypukłe powłoki każdego obiektu.
  • Zbalansowane – nadal dość szybkie rozmieszczanie uwzględniające pełną złożoność kształtu obiektów, które nie są układane i wypukłą powłokę aktualnie rozmieszczanego obiektu.
  • Dokładne – uwzględnia pełną złożoność kształtu każdego obiektu w każdych okolicznościach.

Rozmieszczanie “Zbalansowane” w większości przypadków daje bardzo podobne wyniki jak metoda “Dokładna”, ale jest zazwyczaj szybsze o wiele rzędów wielkości.

Kolejnym ulepszeniem jest obsługa dowolnego kształtu stołu.

Ulepszenia narzędzia do przecinania

Nowy tryb przecinania modeli na części jest teraz dostępny w narzędziu “Przetnij”. Tryb jaskółczego ogona automatycznie tworzy połączenie na pióro i wpust, które umożliwia wsunięcie jednej części w drugą. Geometrię połączenia można dostosować w oknie dialogowym narzędzia “Przetnij”. Dodano również nowy typ złącza (Klipsy zatrzaskowe).

Ulepszenia wytłaczania tekstu

Narzędzie wytłaczania tekstu wprowadzone w wersji 2.6.0 umożliwia teraz znacznie lepszą projekcję na zakrzywionych powierzchniach. Funkcja ta jest dostępna za pośrednictwem pola wyboru “Dla znaku” w oknie dialogowym wytłaczania tekstu. Po zaznaczeniu tego pola poszczególne glify są rzutowane (prostopadle) wzdłuż zakrzywionej linii na powierzchni. Pomysł został zainspirowany implementacją w BambuStudio.

Version 2.6.0

20. 6. 2023

Organic Supports
In this release, we are presenting our significantly improved implementation of tree supports, which we call ‘Organic supports‘. We choose a new name for our supports because of their distinctly smooth shape and several differences in their behavior. Our implementation is an evolution of the tree supports by Thomas Rahm, which are significantly improved tree supports originally from Cura. We would like to thank Ultimaker Cura and Thomas Rahm for the effort they have invested into the problem.

In contrast to the previously common implementation of tree supports, the branching of our Organic supports is smarter and we made them straighter (shorter), smoother, and more stable. The cross-section perpendicular to the branch axis is guaranteed to be circular, and the algorithm automatically uses double perimeter walls for the trees where needed (this is configurable).

The Organic supports are easily removable, do not scar the surface, and are fast and cheap to print. Models can now be printed in orientations that were previously unthinkable (mirroring SLA printing capabilities) and supports for even the most complex shapes are typically easy to remove. Organic supports can be manually enforced or blocked using the Paint-on supports tool.

Automatic FDM Support Painter
PrusaSlicer now has an automatic painting tool for defining areas requiring supports, factoring in various aspects like the model’s center of mass, bed movement, potential extruder collision, material, and bridging. It can also automatically detect if a print requires supports and alert the user in the case they are not enabled.

Text embossing tool
The new Text tool lets you insert, manipulate, and edit text as a 3D object. This provides a convenient way to customize models and add elements such as notes, signs, or serial numbers directly in the slicer.

Texts can be embossed, debossed, or even used as a modifier. However, the tool even offers the ability to make the text follow curved surfaces. To change the text position, you can simply drag it on the object’s surface. The text editor automatically imports the font library installed on your device (all TrueType fonts should work).Even after closing the Text tool, the text remains fully editable. The same goes for re-opening 3MF project files. You can also create and save text styles to reuse them in future projects.

Improved Cut tool
The Planar Cut tool has been available in PrusaSlicer for a long time. It is handy for preprocessing huge models that don’t fit the build volume or which are too complicated to print in one piece. With this release, we are extending its functionality.

You can newly cut the model at any angle. Defining the precise cutting angle can be done both by a 3D gizmo or by simply drawing a cutting plane by dragging the left mouse button while holding down the Shift key. If the cutting plane intersects the model in several different regions, you can select which parts to cut and which to keep connected by right-clicking on them.

You can select if the cut part should be placed on the bed with the newly created flat surface. You can also choose to keep the alignment of the parts, for example, for printing with a multi-tool printer.

Adding connectors and dowel pins
We understand how important it is to assemble the final parts together with an emphasis on precision and simplicity. That’s why we added an option to define various types of connectors. You can control the depth, size, and tolerances of each connector and the negative hole.

Measurement Tool
PrusaSlicer now includes a measurement tool for gauging distances between vertices, edges, and planes. You can also use it to measure angles, and to scale objects uniformly by editing the measure distance.

Dynamic overhang speed (and dynamic fan speed on overhangs)
This feature lets you slow down the print speed when printing overhangs, which enables better cooling when it’s needed. The algorithm calculates extrusion overlap with the previous layer and applies speed calculated from the overhang slowdown function. Users can control the shape of the overhang slowdown function via four input points – each point has an extrusion overlap value expressed as a percentage of the full width, and desired speed on such overlap. The speeds in between the control points are calculated via linear interpolation.

Similarly, users can create custom fan speed curves, so that extreme overhangs get increased cooling. Of course, with some polymers, too much cooling will negatively impact the mechanical properties.

Extending sparse infill
A long-standing issue was connected to bridging solid infill printed over sparse infill. The shape of such infill islands was only determined by what was above, and the infill lines were often inadequately supported as a result, leading to mid-air extrusions and possibly failed prints. PrusaSlicer now extends the lines of the bridge infill so that their ends are supported by the sparse infill on the layer below. The bridge infill is now always using ‘Thick bridges’. The new algorithm works for all infill types. The comparison image below shows exactly the same model (a cube with a counterbored hole in the top face).

Improved Ensure vertical shell thickness

PrusaSlicer 2.6 improves the handling of vertical shell thickness on sloping surfaces. Previous versions used rectilinear infill to address thinning walls and potential holes in steeply sloped areas. The latest version now identifies regions where short rectilinear lines could cause vibrations and surface artifacts, replacing them with a concentric infill. This method often leads to 10-15% shorter print times without compromising quality.

Other new features

  • Option to avoid crossing curled overhangs
  • Exporting STL objects with boolean operations
  • Assigning tool heads to different features
  • Idle temperature settings for multi-tool printers
  • Wipe tower stabilizing cone
  • One-click import from Pritables.com
  • Template filament profiles
  • New experimental support for SLA
  • One-file vendor profile enables adding new printers without a new PrusaSlicer release
  • G-Code thumbnails can now be exported in JPG and QOI formats
  • SLA hollowing is now up to 10x faster
  • SLA time estimate is now more accurate for the Original Prusa SL1S Speed
  • New and updated 3rd party printer profiles
  • Arrange’ and ‘Fill bed with instances’ functions now take into account skirt and brim
  • More intuitive Klipper firmware support
  • Opening 3MF files now gives the option to import the geometry only
  • New “PrusaConnect” host type with pre-filled URL
  • It is newly possible to set acceleration separately for external perimeters, solid infill and top solid infill
  • ‘Set Number of Instances’ now works when multiple objects are selected
  • Optional scrolling to mouse cursor rather than screen center

WERSJA 2.5.0

6. 9. 2022

Nowy generator obrysów Arachne

Przez lata strategią stosowaną przez PrusaSlicer podczas generowania obrysów było przesunięcie konturu obiektu za pomocą linii ekstruzji o stałej szerokości. Powodowało to problemy w różnych przypadkach, zwłaszcza podczas drukowania cienkich ścian, tekstu lub logo.

Twórcy Cury zaimplementowali niedawno nową strategię o nazwie Arachne opartą na pracy [Kuipers et al., 2020]. Generator Arachne tworzy pętle obrysów i wypełnienia szczelin o zmiennej szerokości wytłaczania. Mówiąc prościej, automatycznie generuje obrysy szersze lub cieńsze w zależności od potrzeb. Jest to ogromna zmiana! Wcześniej stworzenie ściany, która miałaby szerokość dokładnie 2 obrysów było prawie niemożliwe. A teraz? Jeśli tylko grubość ścianki jest zbliżona do 2 obrysów, PrusaSlicer zajmie się resztą.

Nowe podejście pozwala uzyskać ładniej wyglądające wydruki z mniejszą ilością artefaktów. Znacznie zmniejszyła się ilość wypełnianych szczelin, czyli niewielkich ekstruzji używanych do wypełniania malutkich przestrzeni między obrysami, co również przekłada się na skrócenie czasu drukowania.

Szczegóły w naszym artykule.

Obsługa formatu plików STEP

Od tego wydania PrusaSlicer jest w stanie importować pliki STEP, czyli format szeroko stosowany do wymiany danych modelowania 3D. Zwracamy uwagę, że model jest teselowany podczas importu, a algorytmy cięcia działają na wynikowej siatce trójkątów, czyli model nie jest cięty analitycznie.

Do odczytu plików STEP wykorzystujemy platformę programistyczną Open CASCADE Technology (OCCT). Jest to jądro CAD używane również np. przez FreeCAD czy KiCad. Dziękujemy @Open-Cascade-SAS za utrzymywanie otwartego źródła. Sama implementacja importu została przeniesiona z BambuStudio – dzięki @bambulab.

Wypełnienie Lightning

Wypełnienie spełnia podwójną rolę – zapewnia sztywność konstrukcji i podtrzymuje górne warstwy. Gdy sztywność strukturalna nie jest potrzebna, dzięki nowemu wypełnieniu Lightning, które jest zoptymalizowane do podtrzymywania tylko górnych powierzchni, można zaoszczędzić wiele materiału i czasu drukowania. Wypełnienie Lightning generuje rozgałęzioną strukturę, która staje się coraz gęstsza czym bliżej górnych powierzchni, aby je niezawodnie podtrzymywać.

Wypełnienie Lightning jest oparte na pracy [Tricard et al., 2019]. Podobnie jak generator obwodów Arachne, przeportowaliśmy wypełnienie Lightning z Cury – ponownie dziękujemy za utrzymanie Cury jako open source.

Szczegóły w naszym artykule.

Ulepszone rozmieszczenie szwów na podstawie widoczności

Od tej wersji algorytm rozmieszczania szwów preferuje regiony, które nie są w ogóle widoczne z zewnątrz modelu lub są zasłonięte z większości kierunków. Nowy algorytm widoczności jest stosowany dla szwów ustawionych na “Najbliższy” lub “Wyrównany”.

Ponadto, gdy używane jest malowanie szwów i ustawiona jest opcja “Wyrównany”, wynikowa linia szwu próbuje wykryć ostrą krawędź w malowanym obszarze i przyciągnąć się do niej, co prowadzi do gładszych linii wzdłuż ostrych krawędzi. Poprzednie wersje nie wykrywały ostrych krawędzi w tym scenariuszu.

Ponadto nowy algorytm dąży do uzyskania możliwie długich i równych szwów na gładkich powierzchniach, podczas gdy poprzedni algorytm często generował rozłączone losowe fragmenty na takich powierzchniach.

Korektor ciśnienia

Drukarka 3D FDM składa się z układu kinematyki i układu wytłaczania. Podczas gdy układ kinematyki uwielbia płynnie przyspieszać i zwalniać, aby zredukować wibracje, ekstruder chciałby wytłaczać w stałym tempie, aby uzyskać najlepszą konsystencję. Niestety oznacza to, że optymalne warunki układu kinematyki stoją w konflikcie z układem wytłaczania.

Ekstrudery typu Bowden są szczególnie wrażliwe na zmiany ciśnienia, ze względu na luz w rurce Bowdena i nie są w stanie wiarygodnie odtworzyć gwałtownych zmian w szybkości wytłaczania. Korektor ciśnienia wygładza nagłe zmiany prędkości pomiędzy dwoma cechami (np. pomiędzy wypełnieniem i obrysami) i redukuje artefakty spowodowane gwałtownymi wahaniami ciśnienia w ekstruderze.

Przed przejściem z szybszego obrysu wewnętrznego do wolniejszego obrysu zewnętrznego, korektor ciśnienia zwalnia stopniowo na końcu obrysu wewnętrznego, aby osiągnąć tempo wytłaczania obrysu zewnętrznego. Podobnie, przy przejściu z obrysu zewnętrznego do wypełnienia, początek wypełnienia jest spowalniany do prędkości obrysu zewnętrznego, po czym następuje stopniowe przyspieszanie.

Nowa drukarka i profile materiałów

  • Dodaliśmy profile do Creality Ender-3 Neo oraz Ender-3 S1 Plus
  • Dodaliśmy pakiet Elegoo (drukarki Neptune)
  • Dodaliśmy nowe drukarki Creality (Ender-3 V2 Neo, Ender-3 Max Neo, CR-10 SMART Pro
  • Dodaliśmy pakiet Infinity3D

Wiele poprawek błędów i mniejszych usprawnień

  • Miniatury G-Code mogą być teraz eksportowane w formatach JPG i QOI (do tej pory obsługiwane były tylko miniatury PNG).
  • Drążenie SLA zostało zoptymalizowane i jest teraz znacznie szybsze. Różnica jest szczególnie widoczna na większych modelach, gdzie drążenie może być nawet 10x szybsze niż wcześniej.
  • Oszacowanie czasu SLA zostało poprawione i jest teraz bardziej dokładne dla SL1S. Dodatkowo w ustawieniach drukarki dodano opcję “Czas tiltu przy dużej lepkości”, dzięki czemu oszacowanie czasu jest poprawne dla drukarek obsługujących oddzielne ustawienia czasu pochylania dla materiałów SLA o dużej lepkości.
  • Specyficzne dla OSX: możliwe jest teraz wysyłanie plików G-Code do OctoPrint przy użyciu certyfikatów z podpisem własnym.
  • Naprawiono błąd podczas używania zaznaczania prostokątem z otwartym uchwytem przecinania.
  • Specyficzne dla Windows: okno z prośbą o wysłanie informacji o systemie wyświetlane podczas uruchamiania nie wyskakuje już w przypadku, gdy połączenie internetowe nie jest dostępne.​
  • Naprawiono awarię podczas korzystania z automatycznego obracania w przypadku niektórych modeli​.
  • W przypadku rozmieszczania modeli w trybie druku sekwencyjnego, czasami mocno naruszana była pożądana wolna przestrzeń wokół ekstrudera.
  • Naprawiono migotanie kolorowych prostokątów w legendzie w samodzielnej przeglądarce G-Code Viewer.​
  • W przypadku użycia wieży czyszczącej, gdzie nie ma rzadkich warstw, pierwsza warstwa mogła być zbyt cienka i doprowadzić do niepowodzenia wydruku.
  • Specyficzne dla OSX: skrót Cmd+M powinien teraz minimalizować aplikację zgodnie z oczekiwaniami, przywracanie aplikacji za pomocą “Wyświetl wszystkie okna” działa.
  • Przycisk “Odłącz od ustawień systemowych” (w sekcji Ustawienia -> Zależności) nie znikał po kliknięciu. Ponadto odłączenie profilu drukarki od profilu systemowego powodowało przerwanie renderowania niestandardowego modelu stołu zarówno dla profilu nadrzędnego, jak i dziedziczącego. Oba problemy zostały już naprawione.
  • Naprawiono bardzo rzadki problem, który powodował generowanie G-Code z kropkami zamiast przecinków (powodowany nieprawidłowymi ustawieniami lokalnymi w jednym z wątków).
  • Specyficzne dla Windows: poprawiono wykrywanie uszkodzonego pliku konfiguracyjnego PrusaSlicer.ini. Bardzo rzadko z jakiegoś nieznanego powodu PrusaSlicer.ini jest częściowo lub całkowicie wypełniony binarnymi zerami, najprawdopodobniej z powodu przerwy w zasilaniu lub błędu w sterowniku dysku twardego.
  • Specyficzne dla OSX: podczas próby otwarcia pliku G-Code za pomocą opcji “przeciągnij i upuść” lub “Otwórz za pomocą”, G-Code Viewer zgłaszał rozszerzenie pliku jako nieznane, gdy PrusaSlicer nie był jeszcze uruchomiony.
  • Szacunkowe zużycie filamentu było nieprawidłowe podczas korzystania z MMU. Ruchy ładowania i rozładowywania nie były prawidłowo uwzględniane, co prowadziło do znacznie wyższych szacunków niż w rzeczywistości. Problem dotyczył tylko pola “Info o cięciu”, statystyki na końcu G-Code były poprawne.
  • Naprawiono awarię podczas zmiany skali okna lub zmiany trybu kolorów (Windows, OSX). To powinno naprawić niektóre błędy występujące podczas przenoszenia okna PrusaSlicer pomiędzy dwoma monitorami itp.
  • Naprawiono niezamierzone usunięcie zaznaczenia po zmianie i potwierdzeniu ustawień specyficznych dla obiektu.
  • Zmiana ustawień specyficznych dla obiektu powodowała nieprawidłowe wstawienie dwóch zrzutów cofania/powtarzania czynności.
  • Niektóre opcje konfiguracji zawsze pokazywały się jako zmodyfikowane w profilach dziedziczonych z profilu —default—.
  • Naprawiono awarię po naciśnięciu klawiszy Ctrl+A podczas malowania, edytowania punktów podpór SLA lub otworów drenażowych.
  • Specyficzne dla Linuxa: naprawiono awarię podczas potwierdzania wartości w modyfikatorze wysokości.

WERSJA 2.4.2

27. 4. 2022

Poprawki błędów

  • Tryb SLA niepoprawnie obsługiwał pliki 3MF z oprogramowania innych firm, co w niektórych przypadkach powodowało błędne umieszczenie punktów podparcia SLA i otworów..
  • Podgląd trybu wazy nie był wyświetlany w przypadkach, gdy w niestandardowym G-code startowym brakowało ruchów w Z.
  • Podczas wczytywania metodą “przeciągnij i upuść” pliku 3MF wygenerowanego przez inny program, PrusaSlicer nie pyta już, czy plik 3MF ma być wczytany jako projekt (co nie ma sensu, ponieważ nie zawiera on żadnej konfiguracji) i wczytuje tylko geometrię.
  • Użycie modyfikatora wysokości warstwy z wieżą czyszczącą było niemożliwe w przypadku wielu obiektów. Wieża czyszcząca informowała, że profil wysokości warstwy jest inny, mimo że w rzeczywistości był on ustawiony tak samo na wszystkich obiektach.
  • Naprawiono awarię polecenia “Przelicz z/na jednostki”, gdy zaznaczonych było kilka obiektów.
  • W niektórych przypadkach (gdy występował obiekt jednowarstwowy) w programie PrusaSlicer następowała automatyczna zmiana koloru dla logo.
  • Dotyczy macOS: Teraz możliwe jest przywrócenie PrusaSlicera przez kliknięcie ikony doku po jego zminimalizowaniu. Częściowa poprawka była już w 2.4.1, to wydanie powinno naprawić ją na dobre na wszystkich wersjach macOS, zarówno Intel jak i ARM.
  • Dotyczy Linuxa: Naprawiono awarię podczas otwierania projektów w niektórych przypadkach

Tłumaczenia

  • Poprawiono drobne błędy w tłumaczeniu na język niemiecki.
  • Zaktualizowano tłumaczenie na chiński uproszczony.
  • Zaktualizowano słownik brazylijskiego portugalskiego.

Profile

  • Dodano paczkę Snapmaker (Snapmaker A250, Snapmaker A350).
  • Dodano profile drukarek Zonestar (Z5, Z6, Z5X, Z8, Z9

WERSJA 2.4.1

24. 3. 2022

Zamiany G-Code

PrusaSlicer od dawna obsługuje przetwarzanie wygenerowanego pliku G-code przez zewnętrzny postprocesor. Uruchamianie go jest rozwiązaniem wszechstronnym, jednak jest trudne do ustawienia, ponieważ skrypty muszą być przekazywane wraz z projektem, a dostępny musi być interpretator pracujący z zewnętrznym skryptem (np. w Pythonie). Zebraliśmy wiele realnych przykładów użycia skryptów do postprocesingu i stwierdziliśmy, że wiele z nich można zastąpić prostym narzędziem “Znajdź i zamień” obsługującym wyrażenia regularne i zamienniki.

Aby ułatwić życie każdemu, kto wymaga tylko prostego post-processingu, zintegrowaliśmy to narzędzie z PrusaSlicerem. Jest dostępne w sekcji Ustawienia druku -> Opcje wyjściowe i pozwala na dodanie wielu par typu “znajdź i zamień”, z opcjonalnym dopasowywaniem wyrażenia regularnego, uwzględniania wielkości liter czy dopasowywania całego słowa, podobnie, jak w najczęściej używanych edytorach tekstowych. G-Code jest przetwarzany przed wygenerowaniem podglądu, więc zmiany będą tam widoczne.

Inne ulepszenia

  • Poprawiliśmy rozmieszczanie szwu.
  • W trybie wazy podgląd G-code przypisywał warstwę do każdego segmentu kodu spirali, tworząc niepotrzebnie zbyt dużą ilość warstw, co utrudniało przegląd kodu. Od teraz przeglądarka G-code przypisuje warstwę do jednej pełnej pętli.
  • Dodano nową opcję “Pytaj o niezapisane zmiany w projekcie” do sekcji “Preferencje”, aby wyświetlać monit o zapisaniu projektu podczas jego zamykania lub wczytywania innego.
  • Nowe zmienne dla nazwy pliku wyjściowego.
  • Nowa opcja “Odtwórz pozycję okna przy starcie” została dodana do “Preferencji”.
  • Dodano język kataloński i węgierski.

Poprawki błędów

  • Tylko dla Windows: poprawka awarii aplikacji podczas startu na niektórych maszynach.
  • Tylko dla Windows: tryb ciemny jest teraz włączony dla wszystkich nowych wersji Windows.
  • Funkcja “Połóż na płaszczyźnie” została znacznie przyspieszona przy skomplikowanych modelach.
  • Jeśli funkcja “Wczytaj ponownie z dysku” próbuje otworzyć uszkodzony plik, pojawi się komunikat. Poprzednio błąd był ignorowany bez komunikatu.
  • Poprawka awarii aplikacji podczas cięcia modelu z malowaniem multi-material w połączeniu z odejmowaniem objętości.
  • Usunięto pustą komendę G1, która pojawiała się przed drukowaniem mostów na obrysach.
  • Poprawki niektórych błędów kodowania tekstu w oknie dialogowym kolejki serwera druku.
  • Poprawka awarii aplikacji podczas edytowania miniaturek w sekcji Ustawienia drukarki.
  • Poprawka zawijania tekstu w oknach modalnych, usunięcie niepotrzebnych podziałów linii.
  • W oknie dialogowym porównania zestawów ustawień brakowało informacji o obcinaniu wartości.
  • Poprawka problemu występowania szpary między modelem, a brimem, jeśli używany jest brim wewnętrzny.
    Poprawka zewnętrznego brimu, który mógł wpływać do wnętrza innego modelu przy dużej szerokości.
  • Zapisywanie zestawu ustawień błędnie oznaczało obecnie otwarty projekt jako zapisany.
  • Niektóre ustawienia pokazywały błędne etykiety, gdy zostały zmodyfikowane dla wybranego obiektu w panelu manipulacji obiektem.
  • Poprawiono niezawodność malowania multi-material, które w niektórych przypadkach powodowało powstawanie szpar w pomalowanych obszarach, jeśli nie było stosowane wystarczająco głęboko.
  • Tylko dla Linux: kontrolki ustawień druku, filamentu/materiału mogły zostać wyłączone po specyficznej sekwencji wczytywania projektów i zmiany trybu między FDM a SLA.
  • Poprawka niewłaściwie wyświetlanego konturu w narzędziu “Przecinanie” w trybie SLA i podniesieniu modelu na podporach.
  • Zamiany G-Code były stosowane niewłaściwie do początkowych i końcowych zmiennych komend M73, co nieoczekiwanie mieszało kolejność komend.
  • Zamiany G-Code były niewłaściwie stosowane do bloków oznaczonych komentarzem na końcu kodu.
  • Tylko dla Windows: podczas wczytywania projektu w 3MF przez podwójne kliknięcie, jego nazwa była czasami pomieszana, jeśli zawierała znaki inne niż ASCII (w zależności od użytej lokalnej strony kodowej. Mogło to czasami powodować awarie aplikacji podczas wysyłania pliku do serwera druku.

WERSJA 2.4.0

27. 1. 2022

Podsumowanie

Malowanie multi-material

Aby ułatwić i przyspieszyć malowanie modeli do drukowania z MMU, dodaliśmy narzędzia Inteligentne malowanie oraz Wiaderko z farbą . Po wybraniu Inteligentnego malowania, umieszczenie kursora nad modelem spowoduje wyświetlanie rzeczywistego podglądu automatycznie wykrytego obszaru do pomalowania. Obszar obejmuje powierzchnię pod kursorem myszki do ostrej krawędzi, której próg jest regulowany. Możesz również szybko zamieniać pokolorowane obszary przy pomocy narzędzia Wiaderko z farbą. Oczywiście możesz również zbliżyć widok i użyć Pędzla do malowania ręcznego. Dzieli on automatycznie duże trójkąty na mniejsze. Podczas cięcie, pomalowane obszary są rozciągane do wewnątrz, dając kolorom/polimerom największą szansę do połączenia się.

Ulepszone podpory FDM

Wprowadzamy nowy rodzaj podpór – Przylegające. Podążają one za kształtem zwisu, więc nie przenikają do wnętrza ścian modelu. Jednak ich kształt sprawia, że mają niższą stabilność przy wysokich i cienkich konstrukcjach. Domyślnym ustawieniem pozostają na razie podpory typu Kratka.

Możesz teraz oddzielnie ustawić odstęp podpór w osi Z. Jeśli korzystasz z ustawienia “Tylko na stole”, podpory nie będą zaczynać się na wierzchniej warstwie modelu. Rozszerzanie pierwszej warstwy jest również konfigurowalne (pojawiało się w wielu prośbach). Wydruki na rafcie wyglądają teraz lepiej. Gdy używasz wymuszania podpór (z malowaniem lub modyfikatorem kształtu), będą one nadpisywać parametr “Tylko na stole” oraz “Nie używaj podpór pod mostami”. Możesz wyświetlać krawędzie podczas malowania podpór. Używając nowego pola do zaznaczenia możesz ograniczyć ślady pędza do zwisów. Funkcja “Inteligentne malowanie” jest dostępna również podczas maloania podpór.

Nowy tryb drukowania mostów

Nowe, domyślne zachowanie korzysta z obecnie ustawionej wysokości warstw podczas drukowania mostów, sprawiając, że są one łatwiejsze do wydrukowania na krótkich dystansach, jednocześnie poprawiając ich wygląd. Jest to strategia używana przez większość nowoczesnych slicerów. Możesz przywrócić poprzednie zachowanie przez zaznaczenie opcji “Grube mosty”. Ponieważ pierwsza warstwa nad podporami używa parametrów drukowania mostów, ma to również ogromny wpływ na wygląd zwisów.

Galeria kształtów

Nowa, wbudowana galeria kształtów daje szybki i łatwy dostęp do najczęściej używanych modeli, nie ważne, czy używasz ich jako modyfikatorów, czy modeli umieszczanych na stole, przeznaczonych do druku. Domyślne kształty zawierają proste bryły (kostka, walec, kula…) oraz inne przydatne obiekty, jak krążki do narożników (zapobiegające ich odklejaniu od stołu) czy symbol recyklingu. Możesz rozszerzyć galerię o własne modele. Jeśli dodasz własny model, automatycznie otrzyma on miniaturkę. Możesz jednak zamienić wygenerowaną w PNG miniaturkę na własną ilustrację.

Fuzzy Skin

Funkcja “Fuzzy skin” pozwala tworzyć chropowatą, przypominającą włókna powierzchnię przez losowe przesuwanie punktów obrysów zewnętrznych. Efekt jest zaskakujący i przydaje się np. podczas drukowania uchwytów narzędzi lub też zwykłego nadania przedmiotowi ciekawego wyglądu. Może również pomóc ukryć niedoskonałości wydruku. Możesz użyć Fuzzy skin z modyfikatorami, aby zmienić wygląd tylko wybranych części modelu.

2-4× szybsze generowanie G-code

G-code jest teraz eksportowany równolegle i z optymalizacją. Rezultatem jest znaczna poprawa wydajności. Szybkość cięcia jest teraz 2× do 4× szybsza, dzięki wyższej prędkości osiąganej na nowoczesnych procesorach z wieloma rdzeniami i wątkami.

Tryb ciemny w Windows

PrusaSlicer obsługiwał już tryb ciemny na OSX i Linux, ale w oparciu o popularne zapotrzebowanie, zaimplementowaliśmy tryb ciemny również dla Windows.

Brim dla pojedynczych obiektów, brim wewnętrzny

Ustawienia brimu są teraz zależne od modelu. Oznacza to, że można włączyć brim tylko dla niektórych modeli, używać różnych szerokości dla poszczególnych modeli itp. Ta pozornie mała zmiana wymagała zaskakująco dużej zmiany w kodzie PrusaSlicera. Teraz możesz także wybrać generowanie brimu zewnętrznego, wewnętrznego obrzeża lub obydwu.

Odejmowanie objętości

Odejmowanie objętości pozwala odjąć jedną siatkę od drugiej, podobnie jak operatory logiczne działają w innych programach 3D. W ten sposób możesz na przykład tworzyć łatwo zmienialne otwory bezpośrednio w PrusaSlicer. Możesz też załadować jeden z obiektów z nowej galerii kształtów jako objętość do odjęcia.

Automatyczna zmiana kolorów dla logotypów i znaków

Kiedy PrusaSlicer wykryje, że model wygląda jak logo lub znak, pojawi się powiadomienie, aby automatycznie dodać zmiany kolorów do odpowiednich wysokości. Ta funkcja została zaproponowana przez Richarda Horne, dziękujemy za sugestię! Oszczędza ona czas i eliminuje zgadywanie związane z wstawianiem zmian kolorów na odpowiedniej wysokości.

Powiadomienie “Porada dnia”

Przedstawiamy wskazówki “Czy wiesz, że” w dymku z powiadomieniem, często zawierające link do określonego ustawienia w interfejsie (przycisk na pasku narzędzi, parametr konfiguracyjny) lub też do strony z dokumentacją. Przy każdym uruchomieni PrusaSlicera pojawia się jedno powiadomienie. Możesz je wyłączyć w sekcji “Preferencje”.

Uproszczenie modelu

Możesz zredukować liczbę trójkątów w siatce używając nowej funkcji “Uprość model”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na model i wybierz “Uprość model” z menu kontekstowego. Możesz ograniczyć uproszczenie albo przez poziom szczegółowości albo przez liczbę trójkątów do usunięcia. Ta funkcja może być również użyta do stworzenia “efektu low-poly” bezpośrednio w PrusaSlicer.

Wsparcie dla modeli samolotów z 3DLabPrint

Aby umożliwić cięcie modeli 3DLabPrint, PrusaSlicer implementuje nową opcję “Tryb cięcia”, pozwalającą na przełączanie pomiędzy trybami “Zwykły” (domyślnie) i “Parzysty-nieparzysty”. Użyj opcji “Parzysty-nieparzysty”, aby poprawnie ciąć samoloty 3DLabPrint. Kolejny nowy tryb cięcia “Zamknij otwory” sprawia, że PrusaSlicer wypełnia wszystkie wewnętrzne struktury.

Postęp przesyłania

Kiedy przesyłasz G-code przez sieć, nowy pasek postępu jest wyświetlany jako specjalne powiadomienie. A istniejące okno dialogowe “Kolejka zadań serwera druku” ma teraz sortowanie według kolumn. Oprócz tego dodaliśmy kolumnę z rozmiarem pliku.

Wizualizacja strefy kolizji przy drukowaniu sekwencyjnym

Obszary wolnej przestrzeni są teraz wizualizowane w podglądzie stołu podczas przesuwania obiektów i w przypadku kolizji, dzięki czemu bardzo łatwo można zauważyć problem.

Automatyczne orientowanie modeli SLA

Od tej wersji dajemy użytkownikowi możliwość wybrania jednego z 3 różnych algorytmów autoorientacji:

  • Najlepsza jakość powierzchni
  • Zmniejszone nachylenie zwisów (minimalne podpory)
  • Najniższa wysokość Z (najniższy czas drukowania)

Porównanie profili

Możesz teraz łatwo porównać różnice między 2 profilami dzięki specjalnemu widokowi. Włącz go wybierając Okno -> Porównaj zestawy ustawień.

Podgląd tekstowy G-Code

Po przeciągnięciu poziomego suwaka na ekranie podglądu można sprawdzić kolejność ruchów na bieżącej warstwie. Nowością jest również wyświetlanie wygenerowanego kodu G po lewej stronie ekranu, wraz z numerem linii. Może to być wykorzystane do zaawansowanej analizy kodu G.

Wyślij informacje systemowe

W celu lepszej koncentracji naszych przyszłych wysiłków, zdecydowaliśmy się opcjonalnie zbierać ogólne informacje o systemach, na których PrusaSlicer jest często uruchamiany. Takie informacje systemowe pomogą nam wycofać wsparcie dla przestarzałych platform, aby skoncentrować się na aktualnym sprzęcie i systemach operacyjnych w celu zmniejszenia kosztów utrzymania, poprawy wydajności PrusaSlicera i wprowadzenia nowych funkcji. Zebrane dane konfiguracji systemu są ściśle anonimowe i możesz sprawdzić ich pełną zawartość w oknie dialogowym “Wyślij informacje o systemie”. Ten monit jest wyświetlany tylko raz. Chcemy z góry podziękować każdemu, kto zdecyduje się udostępnić nam swoją konfigurację systemu.

Przesuwanie obiektu pod powierzchnię stołu

W oparciu o wiele próśb, pozwalamy od niedawna na przesuwanie obiektu poniżej powierzchni stołu, aby wydrukować tylko jego część znajdującą się powyżej powierzchni. Istniał już na to sposób dzięki użyciu narzędzia “Przetnij”, ale nowy sposób jest znacznie prostszy i bardzo przydatny, na przykład, jeśli chcesz tylko spłaszczyć spód nierównego obiektu, aby można go było wydrukować bez raftu. W panelu manipulacji obiektem pojawił się również nowy przycisk “Upuść na stół”, który umożliwia przeniesienie obiektu z powrotem na powierzchnię stołu. Przecięcie modelu z powierzchnią stołu jest wizualizowane za pomocą białego konturu. Przesuwanie obiektów poniżej stołu nie jest na razie dozwolone w trybie SLA. Mogłoby to spowodować, że rozmieszczenie podpór SLA byłoby mylące.

WERSJA 2.3.3

21. 7. 2021
  • Patch – poprawka błędu w obsłudze projektów FDM multi-material i plików konfiguracyjnych

2.3.2

8. 7. 2021

Podsumowanie

  • Wsparcie dla Original Prusa SL1S SPEED
  • Aktualizator firmware do Original Prusa CW1S
  • Wsparcie dla nowego rodzaju serwera druku – PrusaLink
  • Poprawki Asystenta Instalacji
  • Gładsza powierzchnia wypełnienia monotonicznego
  • Obsługa kompatybilności konfiguracji w przód
  • Poprawki błędów

Wsparcie dla SL1S SPEED oraz CW1S

Wsparcie dla drukarki Prusa SL1S. Pliki przeznaczone do wydruku na drukarkach Prusa SL1 oraz SL1S są eksportowane z rozszerzeniami odpowiednio “.sl1” oraz “.sl1s”. Aktualizator firmware obsługuje teraz CW1S.

Serwer druku Prusalink

Wsparcie dla nowego rodzaju serwera druku – PrusaLink. PrusaLink jest nową nazwą naszego interfejsu sieciowego do obsługi drukarek (SL1/SL1S, MK3 z obrazem PrusaLink na Raspberry Pi Zero), który możesz znać pod nazwą Prusa Connect Local. Pracujemy również nad PrusaLink do Prusa Mini. Rodzaj serwera dla SL1 został przemianowany w PrusaSlicer na PrusaLink dla spójności.

Gładsza powierzchnia wypełnienia monotonicznego

W PrusaSlicer 2.3.0 wprowadziliśmy wypełnienie monotoniczne dla górnych i dolnych powierzchni. Dostaliśmy informacje, że górne powierzchnie wydruków nie zawsze są gładkie ze względu na stosowanie wypełnienia monotonicznego tylko na ostatniej warstwie, omijając zwarte warstwy pod spodem. W PrusaSlicer 2.3.2, jeśli górna warstwa ma ustawione wypełnienie monotoniczne, to wszystkie wewnętrzne warstwy zwarte będą również drukowane w trybie monotonicznym.

Poprawki Asystenta Instalacji

Otwierając Asystenta Instalacji, aby zainstalować nowe drukarki, filamenty, bądź materiały SLA, PrusaSlicer oferuje aktualizację zainstalowanych konfiguracji zanim Asystent zostanie uruchomiony, ponieważ w innych przypadkach użytkownik mógł nie otrzymać wszystkich dostępnych profili dla nowych drukarek, filamentów i materiałów SLA.

Obsługa kompatybilności konfiguracji w przód

Obsługa kompatybilności konfiguracji w przód. Wyobraźmy sobie sytuację, w której do kolejnej wersji PrusaSlicer dodajemy nowy rodzaj wypełnienia. Jeśli utworzymy plik 3MF z tym nowym wypełnieniem, PrusaSlicer 2.3.1 nie będzie w stanie wczytać pliku, podczas gdy PrusaSlicer 2.3.2 zamieni nieznany rodzaj wypełnienia na domyślne i poinformuje o tym użytkownika. “Kompatybilność w przód” jest dostępna nie tylko dla wartości wyrażanych liczbowo (takich jak np. rodzaj wypełnienia czy warianty firmware) dla istniejących kluczy konfiguracyjnych, ale również dla zmiany wartości logicznych (wł./wył.) na liczbowe (np. “draft shield” zostanie zamieniony z “włączony/wyłączony” na “włączony/wyłączony/ograniczony” w PrusaSlicer 2.4.0.

Poprawki błędów i inne ulepszenia

  • Poprawka importowania niektórych plików STL generowanych przez OpenSCAD.
  • Poprawka problemu z wydajnością przy obliczeniach mostów.
  • Poprawki bobków na wydruku po powrocie z wykonywania kodu M600 przy ręcznej zmianie filamentu.
  • Dodano drukarkę TriLab AzteQ Industrial.
  • Różne poprawki dla profili Anycubic, Artillery i Creality.
  • Aktualizacja tłumaczeń na język rosyjski i ukraiński.

WERSJA 2.3.1

21. 4. 2021

Podsumowanie

  • Uniwersalne buildy OSX, wsparcie dla Apple Silicon
  • Wsparcie dla Chrome OS support
  • Nowe profile drukarek innych producentów
  • Poprawki zabezpieczeń
  • Poprawki błędów z PrusaSlicer 2.3.0

Uniwersalne buildy OSX, wsparcie dla Apple Silicon

Od tego wydania PrusaSlicer obsługuje nowe układy Apple Silicon w MacBookach oraz Macach Mini, pracując około 30% szybciej niż emulując x86-64. Nowe uniwersalne buildy zawierają biblioteki dla platform x86-64 i ARM, dlatego paczka z PrusaSlicer jest trochę większa.

Wsparcie dla Chrome OS

Chromebooki stale zyskują popularność ze względu na ich niską cenę, użyteczność i stabilność. Sprawia to, że są najczęściej wybieranymi komputerami dla jednostek edukacyjnych w USA. Na szczęście Google oferuje teraz konteneryzowanego Linuxa w nowych Chromebookach, a PrusaSlicer dobrze radzi sobie z pracą w zwirtualizowanym środowisku Linuxowym.

Niektórym użytkownikom udało się już wcześniej odpalić PrusaSlicer na Chrome OS – szczegóły w tym poście.

Opisaliśmy instalację PrusaSlicer na Chrome OS w instrukcji.

Nowe profile drukarek innych producentów

  • Dodaliśmy wiele profili drukarek Creality (Ender-3 Max, Ender-4, Ender-6, CR-5 Pro, CR-5 Pro H, CR-6 SE, CR-6 Max, CR-10 Max, CR-200B, CR-8) dzięki użytkownikowi @pmjdebruijn.
  • Dodaliśmy profile drukarek Artillery (Sidewinder X1, Genius) dzięki użytkownikowi @SzabolcsHornyak.
  • Dodaliśmy profile drukarek INAT dzięki użytkownikowi @MarkINAT.
  • Zaktualizowaliśmy grafikę stołu Anycubic Kossel (dzięki @brunosso) i plik STL z modelem stołu Anycubic Kossel.

Poprawki zabezpieczeń

The Talos Cisco Intelligence Group wykonało świetną robotę w odnalezieniu potencjalnej luki w zabezpieczeniach przez załadowanie szkodliwego pliku AMF i 3MF. Szczegóły w ich raportach TALOS-2020-1222 oraz TALOS-2020-1218. Załataliśmy te potencjalne dziury w tym wydaniu PrusaSlicer.

Poprawki błędów z PrusaSlicer 2.3.0

  • Zmiany w OpenGL wspomniane w sekcji o buildach dla Mac OSX pozwoliły poprawić niektóre problemy z OpenGL na Linuxie #5889 #6304.
  • Zredukowaliśmy ilość wyników pokazywanych przez funkcję “Szukaj opcji”, poprawiliśmy znaczenie wielkości liter w językach z grupy non-Latin1 #5202.
  • Poprawiliśmy podgląd G-code z podziałem kolorów na narzędzia i włączonym wyświetlaniem ścieżek #6095.
  • Naprawiliśmy otwieranie menu rozwijanych na dole ekranu przy konfiguracji z kilkoma monitorami #2999 #5911 #5957. Ten problem został naprawiony przez nas w wxWidgets i zaakceptowany .

WERSJA 2.3.0

11. 1. 2021

Podsumowanie

Malowanie podpór

Nowe narzędzie “Malowanie podpór” pozwala Ci nanosić podpory bezpośrednio na powierzchnię modelu, zaznaczając obszary, na których mogą być wymuszane lub blokowane. Możesz włączyć wizualizację zwisów i automatycznie namalować podpory bazując na wartości kąta. Malowane podpory są również zapisywane w pliku projektu 3MF.

Prasowanie

Prasowanie wygładza płaską powierzchnię górnej warstwy drukując specjalną, cienką warstwę zwartego wypełnienia. Nagrzana dysza, poruszając się ponad wydrukowaną wcześniej górną warstwą, wygładza wszelkie kawałki plastiku, które mogły zostać wypchnięte do góry. W trakcie prasowania wytłaczana jest również niewielka ilość materiału, który wypełnia szczeliny.

Wypełnienie monotoniczne

Nowy, domyślnie ustawiony wzór wypełnienia dolnej i górnej warstwy. Linie wypełnienia są wytłaczane zawsze w tym samym kierunku, jednostajnie od lewej do prawej – pozwala to uzyskać równą powierzchnię, bez wypchniętych krawędzi.

Adaptacyjne wypełnienie sześcienne

Ten rodzaj wypełnienia adaptacyjnie zmienia swoją gęstość, w zależności od odległości do najbliższej ściany. Rezultatem jest redukcja czasu drukowania i niższe zużycie filamentu. Wypełnienie typu “Sześcienny podpierający” działa podobnie, ale ustawia wyższą gęstość bliżej górnych warstw.

Analiza czasu drukowania z podziałem na funkcje

Legenda w trybie podglądu pokazuje teraz czas drukowania rozbity na funkcje. Możesz również kliknąć na dowolną funkcję w legendzie, aby ukryć ją w podglądzie.

Osobna aplikacja do podglądu G-code

Przeglądarka PrusaSlicer G-code Viewer jest niewielką aplikacją pozwalającą na szybki podgląd kodu G wygenerowanego z dowolnego popularnego slicera. Jego zachowanie jest identyczne do tego wbudowanego w PrusaSlicer (jest oparty na tym samym kodzie), jednak masz w nim możliwość wczytania pliku G-code z zewnątrz. 

Lepsze automatyczne rozmieszczanie z opcją zmiany odstępów

Funkcja “Rozmieść” ma teraz nowe opcje ustawień. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na przycisk “Rozmieść” na górnym pasku narzędzi otwiera okienko z ustawieniem odstępu między modelami oraz funkcją obracania modeli w osi Z podczas rozmieszczania.

Transfer ustawień / niezapisane zmiany

Jeśli wprowadzisz zmiany ustawień i zmienisz profil druku, dostaniesz powiadomienie o możliwości przeniesienia ustawień do drugiego profilu, odrzucenia zmian, zapisania w nowym profilu lub anulowania operacji.

Funkcja “Wypełnij stół instancjami”

Funkcja “Wypełnij stół instancjami” pozwala wypełnić stół maksymalną ilością instancji wybranego modelu. Jest ona dostępna z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem na model.

Funkcja wyszukiwania ustawień

Nowa wyszukiwarka ustawień (na górnym pasku narzędzi) pozwala na szybki dostęp do sekcji z potrzebnym ustawieniem. Wyszukiwarka jest dostępna z podglądu stołu oraz z sekcji ustawień wydruku/filamentu/drukarki lub też po wciśnięciu znanej kombinacji klawiszy Ctrl+F.

Na nowo opracowana funkcja “Unikaj ruchów nad obrysami”

Unikaj ruchów nad obrysami to algorytm pozwalający zminimalizować przecinanie zewnętrznych obrysów podczas ruchów jałowych, co obniża nitkowanie i pozwala osiągnąć wyższą jakość wydruku. Nowy algorytm jest dużo dokładniejszy i znacznie szybszy.

Drukarki fizyczne (ustawienia sieciowe)

PrusaSlicer oddziela ustawienia fizycznego połączenia z drukarką od profilu drukarki i przenosi je do sekcji “Drukarki fizyczne”.

Wiele profili drukarek innych producentów

Dzięki wkładowi naszej społeczności, PrusaSlicer ma teraz więcej profili drukarek od Anycubic, Creality, Trilab oraz Lulzbot.

Importowanie archiwum .SL1

Od teraz możliwe jest importowanie modelu i jego profilu druku z istniejącego archiwum .SL1. Zwracamy uwagę, że sam model 3D nie jest dostępny w archiwum SL1, musi być odtworzony z warstw. Zaimportowana siatka będzie mniej wyraźna, a podpory (jeśli były użyte), będą scalone z obiektem.

Mini podpory SLA

Mini podpory SLA będą generowane w obszarach, w których pełnowymiarowe nie zmieściłyby się.

Opcjonalne ruchome okienko ustawień

Możesz teraz wybrać wyświetlanie ustawień w osobnym, ruchomym okienku (Konfiguracja – Preferencje – zakładka GUI). Jest to szczególnie przydatne w systemach z kilkoma monitorami.

Zwijany panel boczny

Panel boczny można zwinąć przyciskiem lub kombinacją klawiszy Shift+Tab. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy na mniejszych ekranach, np. laptopowych.

Nowy system powiadomień

Nowy system powiadomień zastępuje niektóre z poprzednio używanych okienek oraz wyświetla możliwe ostrzeżenia i akcje (np. wysuń nośnik).

Kopiowanie i wklejanie modyfikatorów i własnych ustawień

Możesz kopiować i wklejać własne ustawienia i modyfikatory na liście modeli.

Zmienne kotwiczenie wypełnienia

Kotwiczenie rzadkiego wypełnienia zostało zaprojektowane tak, aby linie nie nakładały się na siebie. Długość kotwiczenia można ustawić nowym parametrem “infill_anchor”.

Dużo szybsze uruchamianie

PrusaSlicer uruchamia się teraz dużo szybciej i ma ekran powitalny.

Więcej zmian

  • PrusaSlicer potrafi konwertować do i z jednostek imperialnych
  • Dodano wsparcie dla hosta serwera druku Repetier
  • Nowy pasek poziomy podglądu warstw
  • Aktualizacje konfiguracji używają teraz https zamiast http
  • Przeprojektowaliśmy również okienko preferencji – jest teraz podzielone na zakładki.

Więcej informacji w listach zmian na GitHubie: 2.3.0-rc2, 2.3.0-rc1, 2.3.0-beta3, 2.3.0-beta2, 2.3.0-beta1, 2.3.0-alpha4, 2.3.0-alpha3, 2.3.0-alpha2 oraz 2.3.0-alpha1.

WERSJA 2.2.0

23. 3. 2020

Podsumowanie

Drążenie dla SLA

Do trybu SLA dodaliśmy drążenie z wierceniem otworów odpływowych. Drążenie jest świetnym sposobem ograniczenia zużycia żywicy i wewnętrznych naprężeń w dużych modelach.

Dołączone profile dla drukarek innych producentów

Wspólnie ze społecznością będziemy zarządzać profilami dla drukarek innych producentów.

Adaptacyjna kompensacja “stopy słonia”

Podczas drukowania, pierwsza warstwa jest wciskana w podgrzewany stół, co powoduje, że jest odrobinę szersza – rozlana na boki, co jest nazywane “stopą słonia”. Kompensacja stopy słonia pomaga temu zapobiegać, kurcząc odrobinę warstwę. Jednak poprzednie wersje PrusaSlicer kurczyły również cienkie linie, co stanowiło problem. Nowa, adaptacyjna wersja tej funkcji rozpoznaje je i pozostawia bez zmian. Oficjalne profile Prusy od teraz mają tę funkcję domyślnie włączoną.

Automatyczna zmienna wysokość warstwy

Zmienna wysokość warstwy dostała opcję automatycznego generowania krzywej, ale wciąż masz możliwość jej ręcznego ustawienia.

Zapis na SD/USB, bezpieczne odłączanie sprzętu

Jeśli podłączysz kartę SD lub pamięć flash, automatycznie pojawi się specjalny przycisk do zapisania pliku G-code na tym nośniku oraz przycisk wysuwania (bezpiecznego odłączania) pamięci.

Miniaturki 3MF

Zapisane projekty 3MF mają teraz przydatne miniaturki, które są również wyświetlane na prusaprinters.org .

Instalacja profili filamentów

Do Asystenta Konfiguracji dodaliśmy filtrowanie profili filamentów.

Lepsze planowanie ścieżek narzędzi

Planowanie ścieżek zostało ulepszone, aby generowało mniej ruchów jałowych.

Ponowne wczytywanie z dysku plików 3MF

Funkcja przeładowywania z dysku działa teraz nawet przy plikach 3MF. Świetnie sprawdza się w przypadkach, w których masz nowszą wersję modelu i chcesz zastąpić nią tę starszą (już istniejącą w projekcie), bez ponownego ustawiania niestandardowych podpór czy modyfikatorów.

Dodawanie pauzy / własnego G-codu na wybranej warstwie

Funkcja, o którą często prosiła społeczność to wstawianie pauzy na danej wysokości, która mogłaby być użyta do umieszczenia magnesów, ciężarków czy nakrętek w wydrukach. Wskaże ona również szacowany czas do każdej pauzy. W podobny sposób możesz teraz dodawać niestandardowy G-code na wybranej wysokości. Przyda się to zaawansowanym użytkownikom do tworzenia plików kalibracyjnych, takich jak np. wieża temperaturowa.

Przypisywanie kolorów w ColorPrint z pomocą narzędzia do wybierania kolorów

Dodając zmianę koloru możesz teraz ustawić tę barwę, aby mieć bardziej dokładny podgląd.

ColorPrint dla MMU2 & mniejsze wieże czyszczące – bez warstw, na których nie ma czyszczenia

Dodaliśmy Color Print dla MMU. Jest to dość skomplikowane, ale prostym przykładem jest zastąpienie ręcznej zmiany koloru automatyczną z MMU. Skoro już jesteśmy przy MMU, dodaliśmy opcję tworzenia wieży czyszczącej bez drukowania warstw, na których nie ma czyszczenia. Obniża to zużycie filamentu i często również czas drukowania.

Ustawienie minimalnej grubości górnej/dolnej powłoki

Możesz teraz ustawić minimalną grubość dolnej i górnej powłoki, co jest szczególnie przydatne w połączeniu z funkcją zmiennej wysokości warstwy.

Druk sekwencyjny (zmiana kolejności drukowanych modeli, etykiety w podglądzie sceny 3D)

Drukowanie sekwencyjne odbywa się teraz w kolejności ustalonej na liście modeli. Możesz zmienić układ przez proste przeciągnięcie i upuszczenie. Dodatkowo, wciskając klawisz E, wyświetlisz numer modelu i jego nazwę w oknie podglądu 3D.

Inne zmiany

  • Obsługa urządzeń 3dconnexion SpaceMouse (sterowanie wolnym widokiem)
  • Dodawanie prostych kształtów (modeli) bezpośrednio z okna edycji 3D
  • Statystyki SLA
  • Udostępniamy teraz wydania dla Raspberry Pi4, co oznacza, że możesz uruchomić PrusaSlicer na tym samym urządzeniu, na którym masz np. serwer Octoprint
  • Dla OSX dodaliśmy wsparcie trybu ciemnego
  • Uporządkowaliśmy również okienko skrótów klawiszowych
  • Więcej informacji i pełna lista zmian na Githubie: 2.2.0-rc52.2.0-rc42.2.0-rc32.2.0-rc22.2.0-rc2.2.0-beta2.2.0-alpha4, niepubliczna 2.2.0-alpha3, alpha2 and alpha1


WERSJA 2.1.0

16. 9. 2019

Cofanie/Powtarzanie
Wszystkie akcje dostępne w zakładce “Podgląd Edycji 3D” (widok stołu) można od teraz cofać, wliczając w to zaznaczanie modeli i akcje z paska bocznego (dodawanie modyfikatorów, zmiana ich ustawień). Wierzymy, że mamy najlepszą implementację cofania / powtarzania akcji w świecie desktopowego oprogramowania do druku FFF i SLA. 😉

Modyfikatory zakresu wysokości
Tak samo jak znane już modyfikatory bazujące na kształtach, tak i te pozwalają Ci zmieniać ustawienia w specyficznych częściach modelu. Modyfikatory oparte na kształtach definiują jednak tylko ustawienia w ich obszarach (np. cylinder może służyć za blokadę podpór), podczas gdy modyfikatory zakresu wysokości bazują na – niespodzianka – informacji o zakresie wysokości. Możesz więc z łatwością ustawić pewną gęstość wypełnienia dla podstawy modelu i inną dla jego reszty. Modyfikatory zakresu wysokości mogą być używane na wiele sposobów, wliczając w to zmianę wysokości warstwy dla określonych części modelu.

Podkładka SLA wokół modelu
Od PrusaSlicer w wersji 2.1 możliwe jest umiejscowienie modelu bezpośrednio na platformie roboczej i wygenerowanie podpór tam, gdzie są potrzebne, lub nawet dodanie podkładki wokół modelu.

Widok perspektywiczny
Umożliwiamy zmianę widoku pomiędzy ortograficznym (poprzednio domyślnym) a perspektywicznym (domyślnym obecnie). Widok perspektywiczny oddaje nasze widzenie świata bardziej wiernie (obiekty znajdujące się dalej od punktu widzenia są mniejsze). Być może będziesz zmieniać rodzaje widoku w biegu, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety.

Eksport ścieżek narzędzi do OBJ
Ścieżki narzędzi dla technologii FDM mogą być teraz eksportowane do pliku OBJ, aby umożliwić ich renderowanie w formie foto realistycznej wizualizacji. Pierwotny pomysł i kod został udostępniony przez Paula Ardena – obejrzyj jego wyjątkowe rendery na Twitterze. Ścieżki narzędzi mogą zostać wyeksportowane po wygenerowaniu G-code, z menu Plik – Eksport – Eksport ścieżek narzędzi

Własne modele wizualizacji stołu
PrusaSlicer obsługuje teraz własne tekstury stołu i modele #1875 #2169 #2496. Wspierane są zarówno formaty PNG i SVG dla tekstury stołu. Obraz i pliki z modelami są przypisywane do profilu drukarki z menu “Kształt stołu”, a pełna ścieżka do plików jest przechowywana w zmiennych profilu drukarki “bed_custom_texture” i “bed_custom_model”.

Inne usprawnienia

  • Częściowe rozmieszczanie – świetne w sytuacji, gdy masz już kilka modeli rozmieszczonych na wirtualnym stole, ale chcesz dodać kilka innych. Możesz zaznaczyć nowe i rozmieścić je wciskając kombinację Shift + A, aby wypełniły wolne przestrzenie pomiędzy już ułożonymi modelami
  • Skalowanie do maksimum – wybierz model, wejdź w tryb Skalowania (klawisz S) i wciśnij F, aby przeskalować model do maksymalnych rozmiarów obszaru roboczego (zachowując proporcje)
  • Eksport ścieżek narzędzi – możesz wykonać foto realistyczne rendery na podstawie G-code
  • Poprawki zmian kolorów
  • Tłumaczenia na języki: czeski, niemiecki, polski, hiszpański, francuski i włoski
  • Szybsze uruchamianie
  • Szybsze generowanie podpór dla SL1 / drukarek MSLA
  • Cięcie wybiórcze
  • Upuszczanie modyfikatorów kształtu i części modelu bezpośrednio na stół

WERSJA 2.0.0

15. 4. 2019
  • Zmiana nazwy ze Slic3r PE na PrusaSlicer
  • Poprawki interfejsu użytkownika – Przeprojektowano interfejs aby wyeksponować wszystkie ważne funkcje
  • Tryby Prosty / Zaawansowany / Ekspert – Zielony: zmiana ustawień bezpieczna dla początkującego; Żółty – zaawansowani użytkownicy mogą chcieć mieć wpływ na te parametry; Czerwony – ustawienia ekspercie, które powinny być używane tylko w przypadku tworzenia nowego profilu drukarki
  • Nowe paski narzędziowe, ikony i skróty – Zarówno górny jak i lewy pasek zostały przeprojektowane. Narysowaliśmy wszystkie ikony i zaimplementowaliśmy wsparcie dla ikon wektorowych.
  • Wszystko bezpośrednio w podglądzie 3D
  • Uchwyty do przemieszczania, obracania i skalowania + boczne menu manipulacji modelem – Dodaliśmy nowe “uchwyty” dla przemieszczania, obracania i skalowania we wszystkich trzech osiach, możliwe jest również skalowanie wzdłuż tylko jednej osi.
  • Lista modeli, hierarchia podglądu i kopie (instancje) – Lista modeli, znajdująca się w menu bocznym po prawej stronie, wyświetla hierarchię modelu, liczbę ich kopii, parametry, objętość i modyfikatory.
  • Własne podpory – Menu kontekstowe modelu (kliknięcie prawym przyciskiem na model) pozwala teraz dodawać blokady i wymuszenia podpór.
  • Cięcie w procesie MSLA – PrusaSlicer jest pierwszym open-source’owym slicerem o tak wielu walorach, pracującym w trybie MSLA.
  • Ustawienie zmiany koloru (filamentu) bezpośrednio w PrusaSlicer
  • Kod źródłowy Pearl przepisany do C++
  • Plik Projektu – Plik/Zapisz Projekt zapisuje teraz plik 3MF zawierający wszystkie modele, ustawienia, modyfikatory i ich parametry.
  • Wsparcie dla HiDPI – Prawidłowe skalowanie na wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości
  • Kalkulacja czasu druku i zużycia materiału jest teraz obliczana przed eksportem
  • Przetwarzanie w tle – przeprojektowane, przeprojektowane, aby funkcjonować bezproblemowo – tylko ustawienia zmienione przez użytkownika będą cięte ponownie
  • Ulepszenia dla Multi-material – łatwiejsze przypisywanie kolorów i inne
  • Kolejka wgrywania do OctoPrint – poprzednio, wysyłanie do OctoPrint blokowało interfejs użytkownika
  • Przyciski “Cięcie” i “Eksport” złączone w jeden
  • Wsparcie dla wtyczki “Cancelobject” dla OctoPrint – dzięki @supermerill
  • Skalowanie anizotropowe – przytrzymaj CTRL i przeciągnij jeden z wihajstrów skalowania (nie narożnik) aby zmienić skalowanie modelu w jednej osi

Pełna lista zmian na Github.com

Artykuł opisujący to wydanie oraz film na prusaprinters.org

WERSJA 1.41.3

12. 2. 2019
  • Dodano profile drukarek dla nowych wariantów – MK2.5S, MK3S, MMU2S
  • Zaktualizowano interfejs Asystenta Konfiguracji

Pełna lista zmian na Github.com

WERSJA 1.41.2

23. 11. 2018
  • Poprawiono wydajność renderowania OpenGL na OSX Mojave
  • Naprawiono kilka błędów cięcia wydruków multi-material
  • Naprawiono nieprawidłowe przypisywanie ekstrudera po zmianie z profilu drukarki multi-material na single-material.

Pełna lista zmian na Github.com

WERSJA 1.41.1

27. 10. 2018
  • Własne podpory – blokowanie i wymuszanie podpór modyfikatorami
  • Zwiększona jakość podpór
  • Poprawki dla Multi Material

Pełna lista zmian na Github.com

WERSJA 1.41.0

30. 8. 2018
  • Wsparcie dla dodatku Multi Material 2.0
  • Czyszczenie na wypełnieniu i/lub modelu
  • Przeprojektowany algorytm rozmieszczania na stole (place on bed)
  • Dokładne szacowanie czasu druku dla trybu stealth.
  • Zaimplementowano funkcję “Pozostały czas druku” (wymagane firmware 3.3.0 lub nowsze)
  • Obracanie i skalowanie modelu
  • Ulepszono funkcję wykrywania modelu poza obszarem roboczym
  • Ulepszono wieżę czyszczącą

Pełna lista zmian na Github.com

WERSJA 1.40.1

5. 7. 2018
  • Rozszerzenie do aktualizatora firmware dla MK3 (pozwalające flashować firmware w wersji 3.3.0 i wyższej z językami CZ, IT, DE, PL, i ES)
  • Wyświetlanie wizualizacji stołu roboczego dla MK2 i MK3
  • Wsparcie dla usługi naprawy STL w Windows 10
  • Poprawiono integrację z OctoPrint
  • Poprawiono wczytywanie plików AMF
  • Poprawki drobnych błędów

Pełna lista zmian na Github.com

WERSJA 1.40.0

14. 6. 2018
  • Poprawiono podgląd G-code
  • Automatyczne pobieranie zestawów ustawień
  • Usunięto ikony drukarek. Nowe zarządzanie ustawieniami dla wszystkich drukarek oraz nowy Asystent Konfiguracji
  • Rozszerzone wsparcie dla Multi Material
  • Pełne tłumaczenie w 7 językach (polski, czeski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i ukraiński)
  • Wykrywanie wychodzenia modelu poza obszar roboczy
  • Wypełnienie gyroidalne
  • Wsparcie formatu 3MF, kompresja AMF
    I wiele więcej (poniżej pełna lista zmian z GitHuba)

Pełna lista zmian na Github.com