WERSJA 2.3.0

11. 1. 2021

Podsumowanie

Malowanie podpór

Nowe narzędzie “Malowanie podpór” pozwala Ci nanosić podpory bezpośrednio na powierzchnię modelu, zaznaczając obszary, na których mogą być wymuszane lub blokowane. Możesz włączyć wizualizację zwisów i automatycznie namalować podpory bazując na wartości kąta. Malowane podpory są również zapisywane w pliku projektu 3MF.

Prasowanie

Prasowanie wygładza płaską powierzchnię górnej warstwy drukując specjalną, cienką warstwę zwartego wypełnienia. Nagrzana dysza, poruszając się ponad wydrukowaną wcześniej górną warstwą, wygładza wszelkie kawałki plastiku, które mogły zostać wypchnięte do góry. W trakcie prasowania wytłaczana jest również niewielka ilość materiału, który wypełnia szczeliny.

Wypełnienie monotoniczne

Nowy, domyślnie ustawiony wzór wypełnienia dolnej i górnej warstwy. Linie wypełnienia są wytłaczane zawsze w tym samym kierunku, jednostajnie od lewej do prawej – pozwala to uzyskać równą powierzchnię, bez wypchniętych krawędzi.

Adaptacyjne wypełnienie sześcienne

Ten rodzaj wypełnienia adaptacyjnie zmienia swoją gęstość, w zależności od odległości do najbliższej ściany. Rezultatem jest redukcja czasu drukowania i niższe zużycie filamentu. Wypełnienie typu “Sześcienny podpierający” działa podobnie, ale ustawia wyższą gęstość bliżej górnych warstw.

Analiza czasu drukowania z podziałem na funkcje

Legenda w trybie podglądu pokazuje teraz czas drukowania rozbity na funkcje. Możesz również kliknąć na dowolną funkcję w legendzie, aby ukryć ją w podglądzie.

Osobna aplikacja do podglądu G-code

Przeglądarka PrusaSlicer G-code Viewer jest niewielką aplikacją pozwalającą na szybki podgląd kodu G wygenerowanego z dowolnego popularnego slicera. Jego zachowanie jest identyczne do tego wbudowanego w PrusaSlicer (jest oparty na tym samym kodzie), jednak masz w nim możliwość wczytania pliku G-code z zewnątrz. 

Lepsze automatyczne rozmieszczanie z opcją zmiany odstępów

Funkcja “Rozmieść” ma teraz nowe opcje ustawień. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na przycisk “Rozmieść” na górnym pasku narzędzi otwiera okienko z ustawieniem odstępu między modelami oraz funkcją obracania modeli w osi Z podczas rozmieszczania.

Transfer ustawień / niezapisane zmiany

Jeśli wprowadzisz zmiany ustawień i zmienisz profil druku, dostaniesz powiadomienie o możliwości przeniesienia ustawień do drugiego profilu, odrzucenia zmian, zapisania w nowym profilu lub anulowania operacji.

Funkcja “Wypełnij stół instancjami”

Funkcja “Wypełnij stół instancjami” pozwala wypełnić stół maksymalną ilością instancji wybranego modelu. Jest ona dostępna z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem na model.

Funkcja wyszukiwania ustawień

Nowa wyszukiwarka ustawień (na górnym pasku narzędzi) pozwala na szybki dostęp do sekcji z potrzebnym ustawieniem. Wyszukiwarka jest dostępna z podglądu stołu oraz z sekcji ustawień wydruku/filamentu/drukarki lub też po wciśnięciu znanej kombinacji klawiszy Ctrl+F.

Na nowo opracowana funkcja “Unikaj ruchów nad obrysami”

Unikaj ruchów nad obrysami to algorytm pozwalający zminimalizować przecinanie zewnętrznych obrysów podczas ruchów jałowych, co obniża nitkowanie i pozwala osiągnąć wyższą jakość wydruku. Nowy algorytm jest dużo dokładniejszy i znacznie szybszy.

Drukarki fizyczne (ustawienia sieciowe)

PrusaSlicer oddziela ustawienia fizycznego połączenia z drukarką od profilu drukarki i przenosi je do sekcji “Drukarki fizyczne”.

Wiele profili drukarek innych producentów

Dzięki wkładowi naszej społeczności, PrusaSlicer ma teraz więcej profili drukarek od Anycubic, Creality, Trilab oraz Lulzbot.

Importowanie archiwum .SL1

Od teraz możliwe jest importowanie modelu i jego profilu druku z istniejącego archiwum .SL1. Zwracamy uwagę, że sam model 3D nie jest dostępny w archiwum SL1, musi być odtworzony z warstw. Zaimportowana siatka będzie mniej wyraźna, a podpory (jeśli były użyte), będą scalone z obiektem.

Mini podpory SLA

Mini podpory SLA będą generowane w obszarach, w których pełnowymiarowe nie zmieściłyby się.

Opcjonalne ruchome okienko ustawień

Możesz teraz wybrać wyświetlanie ustawień w osobnym, ruchomym okienku (Konfiguracja – Preferencje – zakładka GUI). Jest to szczególnie przydatne w systemach z kilkoma monitorami.

Zwijany panel boczny

Panel boczny można zwinąć przyciskiem lub kombinacją klawiszy Shift+Tab. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy na mniejszych ekranach, np. laptopowych.

Nowy system powiadomień

Nowy system powiadomień zastępuje niektóre z poprzednio używanych okienek oraz wyświetla możliwe ostrzeżenia i akcje (np. wysuń nośnik).

Kopiowanie i wklejanie modyfikatorów i własnych ustawień

Możesz kopiować i wklejać własne ustawienia i modyfikatory na liście modeli.

Zmienne kotwiczenie wypełnienia

Kotwiczenie rzadkiego wypełnienia zostało zaprojektowane tak, aby linie nie nakładały się na siebie. Długość kotwiczenia można ustawić nowym parametrem “infill_anchor”.

Dużo szybsze uruchamianie

PrusaSlicer uruchamia się teraz dużo szybciej i ma ekran powitalny.

Więcej zmian

  • PrusaSlicer potrafi konwertować do i z jednostek imperialnych
  • Dodano wsparcie dla hosta serwera druku Repetier
  • Nowy pasek poziomy podglądu warstw
  • Aktualizacje konfiguracji używają teraz https zamiast http
  • Przeprojektowaliśmy również okienko preferencji – jest teraz podzielone na zakładki.

Więcej informacji w listach zmian na GitHubie: 2.3.0-rc2, 2.3.0-rc1, 2.3.0-beta3, 2.3.0-beta2, 2.3.0-beta1, 2.3.0-alpha4, 2.3.0-alpha3, 2.3.0-alpha2 oraz 2.3.0-alpha1.